Artykuły

Terrarystyka staje się coraz popularniejszą dziedziną zoologii. Stąd coraz więcej osób decyduje się na kupno jakiegoś egzotycznego pupila. Jednak liczba dostępnych w handlu gatunków, może przyprawiać o zawrót głowy. Tym samym wybór tego jedynego może stanowić wyzwanie.
Zakładanie i utrzymywanie akwarium to pasjonująca przygoda, która otwiera przed nami fascynujący podwodny świat. Tworzenie mini-ekosystemu wodnego, w którym można podziwiać życie ryb i roślin, jest nie tylko piękne, ale i pouczające.
Czy wiesz, jakie jest najbardziej niebezpieczne zwierzę na świecie? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Są na świecie dzikie zwierzęta, które mogą nas przestraszyć nie tylko swoimi rozmiarami, ale także zachowaniem.

Porady

W ogrodzie i w domu uprawia się wiele gatunków, które zawierają toksyczne substancje. W przypadku posiadania czworonogów powinno się unikać przede wszystkim skrajności, czyli tych silnie trujących. Jednocześnie warto stawiać na rośliny całkowicie bezpieczne i tym samym stworzyć środowisko przyjazne dla zwierząt. Rośliny niebezpieczne dla zwierząt można podzielić na grupy: trujące przy spożyciu, a także stwarzające ryzyko ukłucia czy zranienia. Te pierwsze są bardziej niebezpieczne.
Jakie króliki są najczęściej oddawane przez opiekunów? Niewykastrowane! Tym prawdziwym półżartem chciałabym zacząć artykuł o zaletach kastracji królików.
Agama brodata jest częstym wyborem na pierwszego gadziego pupila. Sympatyczny charakter, łagodność i pozornie prostota w utrzymaniu w warunkach domowych sprawiają, że wiele osób decyduje się właśnie na nią. Te gady są ufne, jednak nie będą towarzyszyły nam w codziennych obowiązkach jak pies czy kot. Wiele osób zastanawia się, czy agama może ugryźć, otóż tak! Może, jest to dziki zwierzę. Agama nie jest jednak agresywna bez powodu. Warto jednak mając dzieci zachować szczególną ostrożność. Uwagę potencjalnych właścicieli przyciąga także nietuzinkowy wygląd agamy. Rzeczywistość okazuje się jednak nie zawsze kolorowa. Ten wspaniały jaszczur z Australii jest również jednym z najczęstszych pacjentów lecznic weterynaryjnych. Obserwacje lekarzy weterynarii są takie, że błędy hodowlane stanowią 85% przyczyn chorób u tych zwierzaków. Zanim zdecydujemy się na pupila warto zapoznać się z podstawami jego hodowli. Dobrej porady może udzielić sprawdzony hodowca albo lekarz weterynarii. Aby uniknąć choć części popełnianych błędów, poniżej wymieniam 7 najpopularniejszych „grzechów” opiekunów agam.

Newsletter

bądź na bieżąco

Tag menu

idź na skróty

Wywiady

"Naszym celem od początku było stworzenie przestrzeni, w której cudownie czują się całe rodziny. Zależało nam, aby zarówno pokoje, jak i wszystkie udogodnienia spełniały potrzeby zarówno rodziców, jak i ich dzieci, które są bardzo wymagającymi gośćmi" – mówi Joanna Preisner, właścicielka Bacówka Radawa & SPA****.
„Na co dzień nie myśli się o niewidomych kotach. A nawet jeśli, to jest to obarczone potworną liczbą stereotypów. Każda taka rozmowa jak nasza, jest okazją do zmiany nastawiania do „ślepaczków” – mówi Joanna Piotrowska, szefowa Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”, laureatka plebiscytu „Kociarz Roku”.
Dziś pragniemy przedstawić Państwu niezwykłą historię Chrupka, niepełnosprawnego psa na trzech łapakach. Historia Chrupka przypomina nam, że w życiu nie chodzi o to, ile masz łap, ale o to, ile masz do zaoferowania swojemu właścicielowi i światu. W rozmowie z jego opiekunem poznamy historię Chrupka, jego codzienne wyzwania i sukcesy, a także to, jak jego obecność wpłynęła na życie jego rodziny i otoczenia. Zapraszamy do przeczytania wywiadu o miłości, determinacji i wyjątkowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz